Star Trek a jeho svět

26. března 2012 v 21:59
Neo-marxistická analýza Star Treku
18. června 2009

"Federace a říše: Federace, Vulkánci, Klingoni a Romulani"* je kritickou, neo-marxistickou analýzou Star Treku, zaměřující se na původní televizní sérii (1966-1969). Autor nahlíží na liberalismus Star Treku jako na decentně zamaskovanou omluvu za americký imperialismus a do určité míry to ilustruje na příkladech z řady episod a veřejných prohlášení Gene Roddenberryho a dalších osob stojících za tímto seriálem.

Roddenberryho Star Trek předestírá budoucnost světa jako ze skladby Johna Lennona "Imagine" : "Představ si, že neexistuje nebe …žádný majetek … potřeba chamtivosti či hlad / Bratrstvo člověka". S bezpeněžní ekonomikou, bez náboženských fanatiků, bez vnitřních sporů - zní to jako socialistická či anarchistická utopie. Přesto je tento utopistický svět každodenního života něčím, co nikdy nespatříme. Namísto toho cestujeme na vojenské válečné lodi ... ehm! … mírumilovném průzkumném plavidle, na němž je udržována přísná hierarchie vojenské disciplíny.

Roddenberry se také snažil překonat kulturní bariéry tím, že zahrnul v posádce černošku (v době, kdy "hnutí za občanská práva"** bylo ještě v plném proudu), Rusa (v době studené války), Japonce (ne tak dlouho po druhé světové válce) a mimozemšťana se špičatýma ušima (ne tak dlouho po Roswellu J). A přitom jsou tito muži (a žena) symboly, které svou exotičností jen zpestřují mozaiku jinak typické průměrné americké domácnosti. (Ale s ohledem tematiky pohlaví, jde o krok zpět od neodvysílaného pilotního filmu, kde hrála roli prvního důstojníka Majel Barrett.)
Lennon také řekl "Představte si, že neexistují žádné státy … Nic, pro co bojovat či zemřít … představte jak všichni lidé žijí v míru." Enterprise se tváří jako mírová loď a Federace jako post-nacionalistický mírový spolek planet. Přitom je Federace expansionistická, pokouší se začlenit do svého spolku nové světy (a nové - pro nás! - civilizace) a ne tak úplně náhodou je ve válce s nevyzpytatelnými Romulany a barbarskými a proradnými Klingony (kteří získají svá hrbolatá čela a smysl pro čest až dlouho po původních seriích). Ve skutečnosti je epizoda "Malá soukromá válka"*** velice přímou alegorií na válku ve Vietnamu, ospravdlňující činy Ferderace jako nezbytný, i když neetický krok proti výbojům Klingonů (Sovětský svaz). (Motivy Federace jsou zpytovány v epizodě "Věc soucitu"****, ale nic zásadního se nezmění.)

Z pohledu autora je veškerý liberalismus studené války ve Star Treku pouze... liberalismem studené války. Star Trek kritizuje současnou situaci pouze umírněně, a předpoklad, že americké hodnoty a hodnoty střední třídy v Americe jsou v podstatě dobré, je více méně nezpochybněn. (To ale neznamená, že tento pohled není občas lehce pozměněný, jako když Čechov hovoří s Klingonským kancléřem o nezcizitelných lidských právech ve "Star Trek VI".)
Jedna z mých oblíbených částí knihy je ta, kde autor vysvětluje poměrně zřejmé ekvivalence mezi současnými národy a spojenci a rivaly Federace. Klingoni jsou zřejmým zastoupením pro Sovětský svaz. Méně zřejmou, ale nijak skrytou, je ekvivalence mezi Romulany a Číňany. V původních sériích jsou Romulané tajnůstkářští a rezervovaní a je o nich známo jen málo. Jsou bojovní, ale nepředstavují takovou hrozbu jako Klingoni. Zajímavé je, že jsou blízcí příbuzní Vulkánců, kteří jsou mimozemšťané (ve vztahu k lidem), ale přesto součástí Federace. Vulkánci jsou tak ekvivalentem k Japoncům, kteří nejsou jen "blízcí příbuzní" (nebo přinejmenším sousedé) Číňanů, ale jsou známí nechutí k vyjadřování silných emocí na veřejnosti. Hm.

Každopádně, tato kniha nabízí poučnou alternativní perspektivu Star Treku, přičemž není příliš puntičkářská. Pro skutečné fanoušky, kteří se zajímají o tyto věci, stojí za to si ji přečíst.

* "Federation & Empires: Federation, Vulcans, Klingons and Romulans"
** "Civil Rights Movement"
*** "A Private Little War"
**** "Errand of Mercy"

Překlad anotace na knihu Johna Peela "Federation & Empires: Federation, Vulcans, Klingons and Romulans" :

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama